"Dbejte o sebe a žijte zdravě. Věřte v sebe samu a dosáhnete vše, co chcete."
PAPARAZZI
Paparazzi je plurální výraz (paparazzo je jednotné číslo) pro bulvárního fotografa, který se většinou zabývá fotografováním privátních situací známých osobností, herců, politiků, modelek apod.
Jako první fotografie tohoto typu je považován snímek mrtvého vévody a bývalého kancléře Otto von Bismarcka na smrtelné posteli z roku 1898 od Wilhelma Wilckeho a Maxe Christiana Priestera.
Výraz paparazzi je novotvar použitý ve filmu Federica Felliniho La dolce vita (Sladký život) z roku 1960, v němž bulvární novinář tohoto příjmení (ztělesněný Walterem Santessem), přijde několikrát za protagonistou filmu (Marcello Mastroianni). Fellini vytvořil svého Paparazza podle Tazia Secchiaroliho, slavného fotografa celebrit v Římě šedesátých let. Při výběru jména se režisér inspiroval postavou z románu George Gissing: Coriolano Paparazzo bylo jméno majitele ubytovny, který poskytl přístřeší anglickému spisovateli během jeho cesty po Itálii.
Vzhledem k obtěžování paparazzi je v některých (zejména evropských) zemích jejich činnost omezena právními předpisy a stanovením míst, kde mohou fotografovat. V České republice, Německu a Francii potřebují fotografové od portrétovaného povolení se zveřejněním jeho portrétu. Výjimkou, pro kterou svolení není třeba, mohou být jednak úřední jednání na základě zákona, jednak přiměřené užití pro vědecké či umělecké účely a zpravodajství, pokud však toto užití není v rozporu s oprávněnými zájmy této osoby.
Známý je příklad smrti princezny Diany, která se snažila ujet v automobilu před pronásledováním fotografů - paparazziů. Paparazzi byli soudem označeni za spoluviníky na smrti princezny Diany, přestože však jich několik bylo vzato do vazby, žádný z nich nebyl odsouzen.
Známí paparazzi
- Frank Griffin - šéf agentury "Bauer & Griffin" v Los Angeles
- Mel Bouzad - Angličan, který obdržel 120 000 USD za fotografie Jennifer Lopezové a Bena Afflecka
O bulvárních novinářích ví své i topmodelky Victoria's Secret.