"Dbejte o sebe a žijte zdravě. Věřte v sebe samu a dosáhnete vše, co chcete."


Pirelli!

Kalendář Pirelli byl poprvé představen v roce 1964 a s výjimkou let 1975–1983, kdy nebyl vydáván, každoročně představuje výjimečnou světovou fotografickou událost. Na jeho tvorbě se podíleli přední světoví fotografové, např. Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh, Bruce Weber a v loňském roce poté proslulý Francouz Peter Demarchellier.

Autor fotek pro rok 2009 Peter Beard se přátelil a spolupracoval na jiných projektech s mnoha dalšími umělci. Mezi ně patřil mimo jiné Andy Warhol, Andrew Wyeth, Richard Lindner, Terry Southern, Truman Capote a Francis Bacon.

Je ironií osudu, že tento velký přítel a ochránce africké divočiny byl v roce 1996 zraněn klem a pošlapán slonem.

Vystavoval samostatně v Paříži, Berlíně, Londýně a v dalších městech. V současnosti žije se svou manželkou Nejmou a dcerou Zarou střídavě v New Yorku, v Montauk Point a v Kenji.

Vždy ohromí, vždy posune hranice, jak zachytit a zvýraznit ženskou krásu, ještě o kus dál.

"Kalendář Pirelli má mnoho funkcí – potěší oko i duši, nabízí jiný, mnohdy nový, v každém případě vždy zajímavý pohled na ženskou krásu, pokaždé jinde a jinak," uvedl Zdeněk Vacl, marketingový manažer Pirelli Tyre Czech. "Navíc nám již tradičně pomáhá v dobročinných aktivitách prostřednictvím aukce."

Ve svém vydání pro rok 2009 se přitom kalendář Pirelli chopil výzvy, v níž dosud nikdo vlastně neobstál. Své modelky zavedl do Afriky, aby spojil ženskou rafinovanost a sex-appeal s divokou přírodou.

Nesnadného úkolu se chopil americký fotograf Peter Beard, světoznámý autor snímků africké zvěře a v neposlední řadě i velký kritik těch, kteří zneužívají zdroje, které Afrika nabízí.

V kalendáři Pirelli se rozhodl ukázat nevšední spojení toho, co z africké divoké přírody zůstalo, a toho, co je produktem moderní civilizace, která se k přírodě chová často tak macešsky.

Jako symboly krásy si pro kalendář Pirelli 2009 Peter Beard vybral sedmičku modelek. Dariu Werbowa, Emanuelu de Paula, Isabelu Fontana, Laru Stone, Malgosii Bela, Mariacarlu Boscono a Rianne Ten Haken zavedl do neopakovatelných kulis míst, jako je například delta řeky Okavango či poušť botswanské Kalahari.

Premiéru měl kalendář Pirelli pro rok 2009 20. listopadu 2008 v Berlíně a i tahle jeho verze je zbožím pouze pro VIP elitu: kalendáře Pirelli bývají tradičně určeny významným zákazníkům, slavným osobnostem i hlavám států.

Krásky z titulních stran společenských a módních časopisů a největší hvězdy přehlídkových mol i filmového plátna jsou spojovány právě s tímto fotografickým skvostem.

Patří k nim Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová, Jennifer Lopezová, Kate Mossová, Adriana Lima nebo naše Karolina Kurková a mnohé další.

Kalendář Pirelli 2009